Čo je to podcast a ako ho počúvať?

Na Slovensko konečne dorazila vlna „podcastov“, možno ste sa už s týmto pojmom stretli. Podcast je vlastne niečo ako rozhlasová relácia, ktorá nie je vysielaná naživo, ale poslucháč si ju vypočuje kedy chce. Tvorcovia väčšinou vydávajú nové epizódy raz za týždeň, alebo aj častejšie. Podobne ako v rádiu, aj podcasty môžu mať rôzne štýly: od konverzačno-uvoľnených, cez zábavno-vzdelávacie až po seriózno-informačné.

Pýtate sa prečo (a kedy vlastne?) by ste mali počúvať podcasty? Ja počúvam podcasty napríklad pri kočíkovaní, kým dieťa spí. Prechádzam sa a namiesto toho, aby som len bezcieľne blúdila parkom, počúvam ľudí, ktorí hovoria o rôznych zaujímavých veciach. Síce sa do ich konverzácie priamo nezapájam, ale aj tak sa s nimi často smejem Mne osobne totiž na materskej veľmi chýba každodenný kontakt s dospelými ľuďmi, postrehy zo života a každodenné vtipy. Po týždňoch počúvania už niektorých podcasterov vnímam takmer ako svojich kamošov a som vždy zvedavá, čo majú nové.

A kde tieto podcasty nájdete? Ak vlastníte smartfón, máte ich doslova na dosah. Možností je viacero.

Majiteľky iphonov – stačí zadať do vyhľadávača slovo Podcasts, objaví sa fialová ikonka (je v základnej výbave všetkých iZariadení. Na tú stačí kliknúť a vybrať si z množstva podcastov.

Majiteľky androidov – mali by ste mať v telefóne apku s názvom Google Podcasts. Alebo si môžete na počúvanie stiahnuť aplikáciu z Play Store (zdarma). Apiek je veľa odporúčam napr. Pocket Casts, Podcast Go, alebo SoundCloud.
Ak máte aplikáciu Spotify, podcasty už nájdete aj v nej.

Chcete počúvať hneď teraz a nemáte čas na skúmanie nových aplikácií? V tom prípade odporúčam napríklad epizódu o Rekreačnom odsávaní mlieka 🙂

One thought on “Čo je to podcast a ako ho počúvať?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *