5 faktov o dojčení, ktoré ma prekvapili

 

  1. Dojčenie je veda, a treba k nemu tak aj pristupovať. 

Mohla by som polemizovať o tom, kde nastala chyba. Viacgeneračné domácnosti už dávno vyšli z módy, takže mladá kojka (kojaca matka) nemá kde odkukať fígle a grify. Keď vidím inú kojku na verejnosti, tiež si nejdem oči vyočiť, aby som odkukala, ako na to. Pred pôrodom som si dojčenie predstavovala asi ako scénu z Domčeka v prérií, ale dobre vám radím, pripravte sa radšej na Čeluste.

 

2. Bolesť? Čože? Prečo?!?

Naozaj som nečakala, ako veľmi dojčenie môže bolieť. Kľúčom je, zasiahnuť včas. Nečakajte, kým vám ten zdanlivo bezbranný novorodenec rozdrása bradavky do krvi. Ak dojčenie začne čo i len trochu bolieť, zisťujte prečo. A nespoliehajte sa na to, že sa to zlepší. Materstvo podlieha zákonu schválnosti a práve preto, sa to samo od seba zrejme nezlepší.

3. Dojčenie nikdy nekončí.

Hlavne na úplnom začiatku som mala pocit, že len čo si môj syn grgol, bol pripravený prisať sa znova. Navyše večer na neho prichádzal vlčí hlad (zrejme sa potreboval zásobiť na tých pár hodín súvislého spánku, čo mal pred sebou) a na gauči som neraz sedela hodinu a pol… Nájdite si seriál, alebo film, ktorý ste si už dávno chceli pozrieť a ideálne je, ak vám má kto priniesť aj tanier s večerou. Teplou.

4. Je to nadprirodzená schopnosť.

Chlapci čítajú komiksy s hrdinami, ktorí dokážu lietať, byť neviditeľní a čo ja viem čo ešte. Keď sa nad tým zamyslíte, sme to my kojky, kto tu disponuje nadprirodzenými schopnosťami. Mám na mysli tvorbu mlieka. Okrem toho, že bez akejkoľvek ďalšej pomoci dokážeme nakŕmiť bábätko, aktom dojčenia utíšime plač, uspíme dieťa a zažehnáme bolesť ušiek počas letu…

5. Ak chceš dojčiť, musíš piť.

Dobre, dobre. Tento bod sa vám možno zdá zbytočný. Ale je to naozaj tak. Vezmite si, že z vášho tela sa živí ešte jeden extra človek. Nie je to sranda. Zo začiatku som bývala smädná ako ťava, pila som takmer stále. Časom si telo tak nejak zvyklo na nový režim a ja som si uvedomila, že pitie zanedbávam. Síce som nikdy nemala pocit, že nemám dosť mlieka, no rozhodne cítim rozdiel keď dbám na priebežné pitie počas dňa. Tak do dna! 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *